www.bip.koronowo.pl | www.mgok.koronowo.pl | www.mgops.koronowo.pl| www.bibliotekakoronowo.pl

dzisiaj jest: 19 sierpnia 2019 r. imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji
kamera on-line galeria zdjęć ksiega gosci programy pomocowe BIP
logo
Strona Główna - WERSJE JĘZYKOWE - Wersja polska
Wersja polska English version Deutsche Version La versione italiana
WERSJE JĘZYKOWE
Wersja polska
English version
Deutsche Version
La versione italiana
 

Dane kontaktowe:
Urząd Miejski w Koronowie
tel. 52 3826 400
fax: 52 3826 401
sekretariat@um.koronowo.pl
więcej >>
 
sisms
baner akieta
rewitalizacja
Zalew Koronowski
sk
Trzy Doliny
Interwencja Kryzysowa
MIKROPORADY
.:: Wersja polska
 
Gmina Koronowo

Szanowni Państwo,
Burmistrz
     W imieniu władz samorządowych oraz mieszkańców pragnę przywitać Państwa i gorąco zachęcić do bliższego poznania gminy Koronowo. Niniejsza prezentacja przybliży Państwu w telegraficznym skrócie walory i atrakcje Ziemi Koronowskiej, jej historię oraz tradycje. Mam nadzieję, że przedstawiając Państwu naszą gminę, zachęcimy jednocześnie do jej odwiedzenia.

Burmistrz Koronowa
Stanisław Gliszczyński

Położenie gminy Koronowo
Położenie gminy Koronowo

     Gmina Koronowo jest położona w środkowo-północnej części Polski, na obszarze Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Powiatu Bydgoskiego. Zajmuje 41 170 ha i liczy ponad 23 tysiące mieszkańców. Obszarowo jest to największa gmina w Powiecie Bydgoskim i jedna z największych w całym Województwie Kujawsko-Pomorskim. Jest to gmina miejsko-wiejska, w której rolę centrum administracyjnego pełni miasto Koronowo (blisko 11 tysięcy mieszkańców), położone ok. 25 km od Bydgoszczy, na południowym skraju Borów Tucholskich. Koronowo leży przy ważnych drogowych szlakach komunikacyjnych, w tym drodze krajowej nr 25 oraz drodze krajowej nr 56. Na obszarze gminy poza miastem Koronowo znajdują się 33 sołectwa: Buszkowo, Byszewo, Bytkowice, Dziedzinek, Glinki, Gogolin, Gogolinek, Gościeradz, Huta, Krąpiewo, Lucim, Łąsko Małe, Łąsko Wielkie, Mąkowarsko, Morzewiec, Nowy Dwór, Nowy Jasiniec, Okole, Osiek, Popielewo, Salno, Samociążek, Sitowiec, Skarbiewo, Stary Dwór, Stary Jasiniec, Tryszczyn, Więzowno, Wierzchucin Królewski, Wiskitno, Wilcze, Witoldowo, Wtelno.
     Największym atutem i najbardziej rozpoznawalnym walorem turystycznym gminy Koronowo jest sztuczny zbiornik wodny Zalew Koronowski. Akwen ten i jego okolice to bardzo atrakcyjne miejsca dla osób, które szukają zarówno możliwości aktywnego wypoczynku, jak i ludzi, którzy cenią sobie ciszę, spokój i relaks na łonie natury. Na atrakcyjność Zalewu składają się wyjątkowe walory przyrodniczo-krajobrazowe, jak i dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna. Akwen prawie na całej długości linii brzegowej (ok. 102 km) otaczają zwarte kompleksy leśne, pełne dzikiej zwierzyny, grzybów i owoców leśnych. Liczne szlaki turystyczne - piesze i rowerowe - pozwalają turystom przemierzać te tereny, dając możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Z kolei sam Zalew Koronowski jest najprężniejszym w Województwie Kujawsko-Pomorskim centrum żeglarstwa. Wokół jeziora usytuowanych jest wiele przystani i stanic wodnych, a w szczycie sezonu pływa po nim kilkaset jachtów. Pomimo tego jest tu wiele zacisznych miejsc, ustronnych zatoczek, gdzie żeglarze mogą się zaszyć nie niepokojeni przez nikogo. W trakcie sezonu odbywają się tu liczne imprezy i regaty żeglarskie. Jednakże Zalew to nie tylko żeglarstwo. To także część Szlaku Brdy, jednego z najbardziej popularnych w Polsce szlaków spływów kajakowych, stąd widok kajakarzy jest tutaj codziennością.

Zalew Koronowski - widok z lotu ptaka
Zalew Koronowski - widok z lotu ptaka

Zalew Koronowski – plaża w Pieczyskach
Zalew Koronowski – plaża w Pieczyskach

     W przerwach pomiędzy aktywnym wypoczynkiem nad Zalewem turyści mogą zorganizować sobie wycieczkę po Koronowie oraz jego okolicach, gdzie nie brakuje zabytków i miejsc naznaczonych historią. Można tutaj wymienić m.in. średniowieczną pocysterską Kolegiatę p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Koronowie, kościół p.w. Św. Andrzeja w Koronowie, Sanktuarium p.w. Św. Trójcy w Byszewie, ruiny zamku krzyżackiego w Nowym Jasińcu, cmentarz żydowski w Koronowie, dworek znanego polskiego malarza i grafika Leona Wyczółkowskiego w Gościeradzu, młyn wodny z połowy XIX wieku, tzw. Diabelski Młyn w Koronowie, synagogę  w Koronowie, czy też najwyższy w Europie (względem tafli wody) most kolejki wąskotorowej zawieszony 18 m nad rzeką Brdą, pomiędzy Koronowem i Okolem (do 1992 r. jeździły nim pociągi, teraz stanowi on kładkę dla pieszych oraz wspaniałe miejsce widokowe). Unikatową cechą jest również średniowieczny układ urbanistyczny starej części miasta Koronowa.

Koronowo - najwyższy w Europie (względem tafli wody) most kolejki wąskotorowej
Koronowo - najwyższy w Europie (względem tafli wody) most kolejki wąskotorowej

Koronowski rynek – widok z lotu ptaka
Koronowski rynek – widok z lotu ptaka

     Koronowo otacza od zachodu park "Grabina" o powierzchni 23,7 ha, który jest pozostałością zwartych obszarów leśnych występujących niegdyś w Dolinie Brdy. Nazwa parku pochodzi od cennych lasów grabowych porastających jego wzgórza. Najwyższe wzniesienia to: "Grabina" - 109,1 m, "Wzgórze Łokietka" - 107,5 m, "Wzgórze Św. Jana" - 106 m i "Szańce" - 94 m. Na obszarze tym, a dokładnie na "Wzgórzu Łokietka", zlokalizowane było grodzisko, datowane na przełom VII i VIII wieku, ponownie zasiedlone w okresie wczesnośredniowiecznym.

     Gmina Koronowo leży również na trasie międzynarodowego szlaku rowerowego Euroroute R-1. Szlak ten rozpoczyna się we Francji w miejscowości Calais i przebiega przez Belgię, Holandię, Niemcy i Polskę do granicy z Rosją. W naszej okolicy przechodzi on przez następujące miejscowości: Wierzchucin Królewski - Salno - Wtelno - Janowo - Bydgoszcz - Bożenkowo - Samociążek - Koronowo - Nowy Jasiniec - Serock - Świekatowo. Podróżując tą trasą można dotrzeć m.in. do łańcucha kilkunastu malowniczych jezior tworzących tzw. Rynnę Jezior Byszewskich.

Sanktuarium p.w. Świętej Trójcy w Byszewie, położone w obrębie Rynny Jezior Byszewskich
Sanktuarium p.w. Świętej Trójcy w Byszewie,
położone w obrębie Rynny Jezior Byszewskich

     Koronowo jest silnie związane z Zakonem Cystersów. W 1288 r. dzisiejsze miasto zostało nabyte przez Zakon jako osada smolarska (Smeysche, Smexe) w drodze zamiany z biskupem włocławskim Wisławem, gdzie następnie przenieśli tu siedzibę swego konwentu z Byszewa oraz założyli nowy klasztor. Istniały tutaj bardzo korzystne warunki do rozwoju gospodarczego - znakomity szlak komunikacyjny i transportowy, jakim była Brda i przeprawa przez nią oraz krzyżujące się szlaki handlowe z Kujaw i Wielkopolski do Gdańska i z Ziemi Chełmińskiej na Pomorze Zachodnie. Zasługi Cystersów dla powstania i rozwoju Koronowa (zarówno gospodarczego jak i kulturalnego) są niewątpliwe. To oni uzyskali dla dzisiejszego Koronowa oprócz praw miejskich również liczne przywileje. Akt lokacyjny miasta wydał król Kazimierz Wielki w Kruszwicy dnia 18 grudnia 1368 roku. Powstałe na mocy przywileju miasto nazywało się Byszewo, tak jak pierwotna siedziba Cystersów. Dla odróżnienia jednak obu miejscowości nowe miasto zaczęto nazywać Nowe Byszewo. Nazwa Koronowo weszła w życie znacznie później, bo dopiero w pierwszej połowie XV w. Pochodzi ona od nazwy klasztoru koronowskiego, który mnisi nazwali Corona Marie ze względu na szczególnie pieczołowicie wyznawany kult Najświętszej Marii Panny. Lokacja miasta odbyła się na prawie niemieckim, dla którego, jeżeli chodzi o urbanistykę, charakterystyczna była regularność zabudowy, wynikająca z zastosowania planu szachownicowego. Centralną część miasta stanowi prostokątny plac rynkowy o wymiarach 90x70 m, z którego narożników wybiegają pod kątem prostym po dwie prostopadłe do siebie ulice. Rozdzielają one osiem prostokątnych bloków mieszkalnych stanowiących podstawę średniowiecznej zabudowy. Ten układ zabudowy zachował się do dzisiaj. Dokumentem będącym dopełnieniem aktu lokacyjnego, w którym bardziej szczegółowo uregulowano wszystkie sprawy związane z urządzeniem nowego miasta był nowy przywilej wydany przez opata Jana 11 listopada 1370 roku.

Kolegiata p.w. Najświętszej Marii Panny na tle lasów parku „Grabina”
Kolegiata p.w. Najświętszej Marii Panny na tle lasów parku „Grabina”

     W związku z głębokimi tradycjami cysterskimi, dzisiejsze Koronowo podejmuje szereg działań związanych z ich kultywowaniem. Leży na trasie Szlaku Cysterskiego w Polsce, wchodzi także w skład pętli Pomorskiego Szlaku Cysterskiego. Gmina Koronowo jest również członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich, którego celem działalności  jest wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz obrona wspólnych interesów w zakresie ochrony dziedzictwa cysterskiego.

     Na terenie gminy Koronowo cyklicznie odbywają się liczne atrakcyjne imprezy skierowane do turystów, w tym: Festiwal Kapel Podwórkowych, Arie operowe na wodzie nad Zalewem Koronowskim „Lato, Pieczyska, Śpiew", regaty żeglarskie, Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Szuwarowe Szanty", Wakacyjny Festyn Rodzinny w Pieczyskach. Największą atrakcją jest jednak organizowany corocznie Festyn Cysterski, połączony z inscenizacją Bitwy pod Koronowem z Krzyżakami. Podczas Festynu, przez cały pierwszy lipcowy weekend, uczestnicy i goście mają okazję przenieść się w czasie do okresu średniowiecza, poznać ówczesne zwyczaje, rękodzieło i kunszt rycerski.

Odbywający się corocznie w miesiącu sierpniu Festiwal Kapel Podwórkowych
Odbywający się corocznie w miesiącu sierpniu Festiwal Kapel Podwórkowych

Festyn Cysterski wraz z Inscenizacją Bitwy pod Koronowem – impreza odbywająca się w Koronowie corocznie - w pierwszy weekend lipca
Festyn Cysterski wraz z Inscenizacją Bitwy pod Koronowem
– impreza odbywająca się w Koronowie corocznie - w pierwszy weekend lipca

     Na terenie miasta i gminy Koronowo ponad 100-letnie tradycje mają kultura fizyczna i sport. Są one kontynuowane i rozwijane przez ponad 20 organizacji sportowych i turystycznych. Na terenie Ziemi Koronowskiej w zorganizowany sposób uprawiane są następujące dyscypliny sportowe: piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, siatkówka, tenis ziemny i stołowy, zapasy, kulturystyka, żeglarstwo, strzelectwo, sporty motorowe i motorowodne, wędkarstwo sportowe, jeździectwo. Działalność w tych dyscyplinach prowadzą kluby, wykwalifikowani trenerzy i instruktorzy m.in.: MGLKS „Victoria" Koronowo, LKS „Korona" Koronowo, LKS „Orlik" Gogolinek, UKS „Walter", UKS „Jedynka", UKS „Leonek", MKS Spartan, LKT „Wyczół" Gościeradz, LZS „Łokietek" Wierzchucin Królewski, KŻ „Wind", TKKF „Sokół", PTTK „Tramp", LOK przy ZSZ im. Gen. St. Maczka, PZW Koło Miejsko-Gminne w Koronowie, Klub Jeździecki „Deresz".

Piłkarski stadion miejski w Koronowie
Piłkarski stadion miejski w Koronowie

Mecz piłki ręcznej w hali sportowo-widowiskowej w Koronowie
Mecz piłki ręcznej w hali sportowo-widowiskowej w Koronowie

     W Koronowie funkcjonuje Punkt Informacji Turystycznej (PIT). Mieści się w budynku położonym w centrum starego miasta przy Placu Zwycięstwa 22/2. Można tam zasięgnąć wszelkich informacji na temat Koronowa i okolic, a także zaopatrzyć się w widokówki oraz różnego rodzaju wydawnictwa poświęcone turystyce i historii naszej gminy. Studenci oraz uczniowie mogą korzystać z materiałów dostępnych w PIT przy pisaniu prac tematycznie dotyczących Ziemi Koronowskiej. Do Państwa dyspozycji jest przewodnik turystyczny PTTK, którego można wynająć przy zwiedzaniu miasta i okolic. Wstępując do Punktu Informacji Turystycznej, możecie Państwo także obejrzeć eksponaty Izby Muzealnej.

     Ważnymi wyznacznikami rozwoju gminy, obok turystyki, są również wysokotowarowe rolnictwo, w tym sady, plantacje truskawek, przetwórstwo rolno-spożywcze oraz mała i średnia przedsiębiorczość, na którą w ostatnim czasie stawia się coraz większy nacisk. Koronowo to atrakcyjne miejsce do inwestowania - leży w pobliżu dużej aglomeracji Bydgoszczy (posiadającej m.in. międzynarodowy port lotniczy), ma dostęp do głównych drogowych szlaków komunikacyjnych, dysponuje zasobami wykwalifikowanej siły roboczej oraz niezbędną infrastrukturą. Samorząd jest otwarty na nowych inwestorów, wspiera rozwój przedsiębiorczości, tworząc przyjazny klimat nie tylko do inwestowania i pracy, ale także życia oraz wypoczynku. Jesteśmy zainteresowani współpracą, otwarci na nowe inicjatywy i zamierzenia inwestycyjne.

Gmina Koronowo to nie tylko miejsce atrakcyjne turystycznie, to także tereny o bardzo rozwiniętym rolnictwie
Gmina Koronowo to nie tylko miejsce atrakcyjne turystycznie,
to także tereny o bardzo rozwiniętym rolnictwie

     Od wielu lat Koronowo prowadzi także partnerską współpracę zagraniczną z innymi europejskimi miastami i gminami tj. Spinetoli we Włoszech, Senden w Niemczech oraz Czarnym Borem na Litwie. Współpracę tę regulują podpisane stosowne umowy i porozumienia.

     Zapewniając o życzliwości władz lokalnych oraz gościnności mieszkańców zachęcamy Państwa do odwiedzenia Koronowa. Zapraszamy do poznania  naszej gminy - pełnej uroczych, malowniczych i ciekawych zakątków. 


Kontakt:
Urząd Miejski w Koronowie
Plac Zwycięstwa 1
86-010 Koronowo
Tel.: +48 (52) 3826-410
Fax: +48 (52) 3826-401
E-mail: sekretariat@um.old.koronowo.pl

Punkt Informacji Turystycznej
Plac Zwycięstwa 22/2
86-010 Koronowo
Tel.: +48 (52) 3824-653
E-mail: info-tur@um.old.koronowo.pl


Dodał: Rafał Gibas 26.03.09
Modyfikował: Rafał Gibas 12.05.10

kalendarz imprez
 

Komunikaty GCZK

  • Ostrzeżenie Publiczne ozdobnik
    (dodano: 16.09.14)

    Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Koronowie informuje, iż na stronach internetowych Służby Celnej Republiki Czeskiej ukazała się informacja dotycząca ujawnienia podczas kontroli w zakładzie w miejscowości Bystrzyca 500 butelek alkoholu o nazwie ABSINTH. Alkohol ten w swoim skladzie zawierał niebezpieczny dla zdrowia i życia konsumentów alkohol metylowy. Producentem zakwestionowanego alkoholu jest firma VAPA DRINK s.r.o. Mają zieloną etykietę z wyraźnym czerwonym napisem: ABSINTH 60%. Celnicy na razie nie wiedzą, ile skażonego absyntu znajduje się w punktach sprzedaży. Proszę niezwłocznie informować GCZK o ujawnieniu powyższego alkoholu.

  • Spis Firm zajmujących się usuwaniem rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych ozdobnik
    (dodano: 11.06.14)

    źródło obrazu: http://www.townandcountrypc.co.uk/wp-content/uploads/2012/09/pic-of-wasp.jpg

Czy wiesz jak spotkać się
z Burmistrzem Koronowa?

Burmistrz Koronowa wraz ze swoim zastępcą przyjmują mieszkańców w każdy wtorek od godziny 10:00 do 17:00. Obowiązują wcześniejsze zapisy
w sekretariacie Urzędu Miejskiego
w Koronowie (ul. Plac Zwycięstwa 1).
Osoby, które chcą się zapisać na spotkanie mogą to zrobic osobiście, telefonicznie
(tel. 052 3826-410) lub za pomocą
poczty elektronicznej (sekretariat@um.koronowo.pl).
wirtualny spacer
6latki do szkoły
logo lotniska
logo lotniska
Wykonanie serwisu: Szałkowski Michał .::. Copyright: Gmina Koronowo